Charakteristika Tibetské dogy
Charakter
Vrozená inteligence a perfektní hlídací schopnosti jsou do-khyi dány tvrdou selekcí, které byly po tisíciletí vystaveny. V chudém Tibetu mohli přežít pouze nejlepší a nejsilnější jedinci. Slabší psy si nikdo nemohl dovolit chovat pro pouhé potěšení. Proto byly v dalších generacích upevněny jejich jedinečné a skvělé vlastnosti. Vhodnou výchovou a častým kontaktem s lidmi doma i na veřejnosti se z něj stane velmi příjemný pes. Projde-li dobrou socializací již od štěněcího věku, stane se z něj vyrovnaný, klidný a přívětivý pes, který má ale zachovány všechny hlídací instinkty. Socializace v prvních týdnech a měsících života je u tibetské dogy snad ještě důležitější, než u ostatních plemen. V této souvislosti je třeba varovat před štěňaty z tzv. kotcových odchovů, protože socializace, poznávání nových věcí, seznamovaní se s jinými psy, s lidmi a různými prostředími v prvních měsících se nedá ničím nahradit a poznamenává štěně na celý jeho příští život. Často se ztráty způsobené izolací v kotci už nikdy nenapraví. Do-khyi si zachovali ze své vlasti samostatné uvažování, někdy tvrdohlavost, které jsou vlastní všem tibetským plemenům. Cítí se rovnocennými členy smečky, což se projevuje tím, že mají silnou potřebu být v blízkosti svých lidí. V rodině se do-khyi stává často vysloveným mazlíkem. Umístit jej trvale do kotce je to nejhorší, co můžete svému psovi udělat. On touží mít svou smečku v dohledu. Vidět své lidi, nebo je alespoň slyšet. Když se z nějakého klidného místa může vždy ujistit, že vše je v pořádku, klidně leží i celé hodiny, dokud jeho pán nezmění stanoviště. Neobtěžuje a není dotěrný. Mimo svěřený prostor se k cizím lidem a zvířatům chová rezervovaně, nikoliv agresivně.Pokud se necítí ohrožen, chová se odtažitě a nevšímavě. Jako hlídač je velmi specifický. Nechtěného návštěvníka varuje hlubokým, hrdelním bručením. Nevrhne se na něj , ale přibije ho na místě a počká na příchod některého ze „svých“ lidí. Že do-khyi není agresor , ale obranář si nejlépe uvědomíte, když budete sledovat jeho chování mezi vašimi dětmi nebo malými zvířaty. Tibetská doga se vyvíjí velmi pomalu jak tělesně, tak povahově. Úplné zralosti dosahuje až okolo třetího roku života a proto je třeba být při jeho výchově trpělivý a laskavý. Je to hlídací, samostatně pracující a myslící pes, který sám nejlépe odhadne, jak se v té které situaci zachovat. Je to pes, který bude svého pána milovat, ochraňovat a respektovat, nikoliv však slepě poslouchat! Je rovnocenným partnerem, ne sluhou. Mnohdy musíte říct obrazně řečeno „ prosím“, aby jste dosáhli svého. Nezapomeňte nikdy, že tibeťan je velmi hrdý a těžce nese jakoukoliv nespravedlnost. Na takové jednání a na fyzické tresty je nesmírně citlivý a takovou špatnou zkušenost si nese s sebou celý život. Základem cesty k poslušnosti do-khyi je získání jeho důvěry, láska a porozumění. Jestliže toto svému psovi dáte, vrátí vám to mnohonásobně. Lepšího přítele a partnera nenajdete.
POPIS TIBETSKÉ DOGY
Tibetská doga měří v kohoutku nejméně 66 cm u psů a u feny 60 cm. Váha se pohybuje okolo 60 kg. Tibetská doga má drsnou, rovnou, středně dlouhou krycí srst s hustou podsadou. Barva srsti má různé odstíny černé, červenočerné, hnědé a šedé. Hlava tibetské dogy je těžká, široká a silná se středně velkými hnědými oči. Středně velké, trojúhelníkové uši jsou nasazené na úrovni mozkovny a očí, spadají dopředu a visí podél hlavy. Silný, klenutý a dobře osvalený krk je pokrytý hustou a odstávající hřívou, u fen však není tak znatelná. Ocas tibetské dogy je středně dlouhý, hodně osrstěný, vysoko nasazený, nesen stočený na hřbetě.
POVAHA PLEMENE
Tibetská doga má mírnější povahu. Je oddaná svému pánovi. Svoji radost z návratu svých majitelů domů po delší nepřítomnosti projevuje až příliš nadšeně. Tibetská doga nemá ráda změny, proto je potřeba jí dávat i potravu stále na stejném místě. Její podezřívavost u ní vyvolává nervozitu a pocit ohrožení. Pokud majitel vyžaduje naprostou poslušnost od psů, neměl by si v žádném případě tibetskou dogu pořizovat. Není to pes vhodný pro služební výcvik. Tibetská doga je psí osobnost, je čistotná, ale veškerou svoji činnost provádí v klidu a s rozvahou. Honění se za aportem považuje za zbytečnost. Navzdory tomu je velmi inteligentní a učenlivá. Hrubé zacházení není na místě. Tento pes si špatné zacházení pamatuje a při nespravedlivém trestu se urazí. Je to uzavřený pes působící vznešeně. Miluje děti, ty jsou v její společnosti v naprostém bezpečí. Cizí psy ignoruje, pokud ji neohrožují.Tibetská doga je spolehlivá a věrná.
Linie TD
Tibetská doga se vyskytuje ve 3 hlavních liniích lišící se především odchylkami ve využití a především ve vzezření. První je nejznámější linie DO-KHYI. Tato linie (z jejího názvu pochází i oficiální pojmenování celého plemene FCI) byla používána jak pro ochranu, tak pomáhala „pást“ stáda jaků. Její vzrůst je poněkud nižší, mívá užší hlavu i mordu a pysky jen mírně převislé. Tato linie byla nejvíce použita pro evropský chov. Dnes se do Evropy však dostávají i potomci druhé linie TSANG-KHYI, z chovů v Asii a USA. Tato linie má zpravidla vyšší vzrůst celkově působí mohutným dojmem, má širokou lebku a dosti převislé pysky. Je známo, že i více sliní. Lze ji rozpoznat i volnější kůží zejména pak v oblasti hlavy a krku. Byla využívána samozřejmě k ostraze, ale v případě potřeby nosila i těžší náklady. Třetí linií, která se dnes již téměř nevyskytuje je linie KHYI-APSO používána výhradně k ochraně klášterů. Ve srovnání s ostatními byla obrovská s postavou bájných šelem, vyznačuje se především bohatým osrstění a především velice uvolněnou a nařasenou kůží vytvářející po těle vrásky a nad očima minimálně trojí obočí . Dnes se vyskytuje jen v několika málo záchranných chovech .